USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Sağlık

Doç. Dr. Kurtuluş, aşırı sıcaklar konusunda uyardı

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şerif Kurtuluş, son zamanlarda artan sıcaklık nedeniyle uyarılarda bulundu. Şanlıurfa'da son zamanlarda artan sıcaklık yaşamı olumsuz etkilerken, sağlık yönünden de vatandaşl

Doç. Dr. Kurtuluş, aşırı sıcaklar konusunda uyardı
12-08-2022 15:01
Google News

Şanlıurfa'da son zamanlarda artan sıcaklık yaşamı olumsuz etkilerken, sağlık yönünden de vatandaşların dikkat etmesi gerekiyor. Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şerif Kurtuluş, aşırı sıcakların olumsuz etkilerinden bahsederek vatandaşlara çeşitli uyarılarda bulundu.

Doç. Dr. Kurtuluş, küresel ısınma ve atmosfere salınan sera gazlarının artmasıyla ısı tutulumunun arttığını ve ortalama sıcaklık artışlarını beraberinde getirdiğini dile getirirken, bu durum yaşadığımız ekosistemi olumsuz etkilediğine dikkat çekti.
Doç. Dr. Şerif Kurtuluş şunları söyledi: "Sıcaklara maruz kalan kişilerde hipertermi (beden sıcaklığı artışı) gelişir. Terleme ve buna bağlı sıvı kaybı olur. İdrar miktarında azalma ve renginde koyulaşma olabilir. Bazen bulantı, kusma, baş ağrısı, konuşma bozukluğu, ajitasyon, sinirlilik hali hatta komaya kadar giden süreçler izlenebilir.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler